• گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته mba، یکی از گرایش های رشته مدیریت کسب و کار در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در بخش مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی در سازمان ها و شرکت های مختلف مشغول به کار شوند. گرایش منابع انسانی و رفتار سازمانی رشته مدیریت، دارای دو بعدی می باشد. این گرایش علاوه بر این که بر روی منابع انسانی تمرکز می کند، در زمینه رفتارهای سازمانی نیز فعالیت دارد. بخش مدیریت منابع انسانی وظیفه گزینش، استخدام و همچنین تامین کردن نیازهای کارمندان را برعهده دارد. در بخش رفتار سازمانی به بررسی و بهبود رفتار بین کارمندان می پردازد.

  کاربرد مدیریت بازرگانی گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

  مدیریت بازرگانی گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی، به عنوان گرایشی که زمینه های اختصاصی متفاوتی دارد، اهداف مختلفی را در برمی گیرد. از جمله این اهداف می توان به جنبه های اجتماعی و انسانی و همچنین برقراری روابط بین افراد در سازمان ها و … اشاره کرد. به طور کلی هدف از مدیریت بازرگانی گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی، بررسی اثر ویژگی های انسانی در زمینه های فردی و اجتماعی و همچنین ارتباط با افراد دیگر می باشد. به این ترتیب باعث رشد و تعالی فردی و در نتیجه موفقیت سازمانی خواهد شد. در این گرایش، منابع انسانی اصطلاحا مربوط به افرادی می باشد که در یک سازمان فعالیت دارند و همچنین بخشی از شرکت که به افراد حاضر در سازمان خدمت رسانی می کنند. این بخش که در یک موسسه وظیفه خدمت رسانی را انجام می دهند، اهمیت انسان در سازمان را بیان می کند.

  رفتار سازمانی در مدیریت بازرگانی گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی، نیز اصطلاحا در مورد بررسی رفتار افراد مختلف در محیط سازمان می باشد. این بخش در زمینه امور اداری کارمندان مانند بایگانی پرونده های کارکنان، حضور و غیاب کارکنان و … فعالیت دارد.

  مدیریت بازرگانی گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

  گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته mba برای چه افرادی مناسب می باشد؟

  گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته mba، برای افرادی مناسب است که دوست دارند به جایگاه انسان ها در سازمان ارزش دهند. به این ترتیب گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته مدیریت برای افراد مطلق گرا مناسب نمی باشد. به طور کلی افرادی که عشق ورزیدن به انسان را دوست دارند، می توانند در آن موفق شوند. این افراد باید باید بتوانند توانایی ارتباط خود با انسان ها در جایگاه های مختلف را تقویت کنند. تسلط داشتن بر زبان انگلیسی یکی از مهارت های اصلی است که افراد در گرایش مدیریت انسانی باید داشته باشند. دانستن کامل زبان انگلیسی به بهبود روابط با افراد مختلف در سراسر جهان کمک می کند.

  از طرف دیگر گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته mba،  یک شاخه از مدیریت است. این شاخه از مدیریت چند رشته ای محسوب می شود. به عبارت دیگر برای این که در آن موفق شوید باید مهارت در رشته های مختلف از جمله روانشناسی، اقتصاد، مدیریت، ارتباطات و … را کسب کنید. علاوه بر این باید با مهارت مذاکره، حل اختلاف، همدلی و هدایت و رهبری نیز آشنایی داشته باشید. همچنین باید با زبان های مختلف برنامه نویسی، نرم افزارهای مختلف و دانش آماری نیز آشنا شوید. 

  مدیریت منابع انسانی باعث پیشرفت سازمان می شود

  طبق گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته mba، یکی از عوامل مهم موفقیت در یک سازمان، منابع انسانی آن سازمان می باشد. همانطور که می دانید در تمام کشورهای جهان سازمان ها به دنبال جذب نیروی با مهارت می باشند، نیرویی که بتواند قدرت سازمان را افزایش دهد و باعث پیشرفت آن شود. علاوه بر این مدیریت انسانی می تواند کارایی افراد را بهبود ببخشد و به این ترتیب رضایت کارفرما را جلب کند. زیرا در صورتی که کارکنان پیشرفت کنند، سازمان نیز به صورت همه جانبه پیشرفت خواهد کرد. به این ترتیب بخش منابع انسانی توانمندی های نیروهای انسانی را شناسایی می کند و از آن در پیشرفت بیش تر کسب و کار استفاده خواهد کرد.

  دروس کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی

   علاوه بر این، بخش مدیریت انسانی اقدامات مختلفی انجام می دهد. از جمله این اقدامات می توان به افزایش روحیه کاری کارمندان و برقرار کردن ارتباط دوستانه با آن ها، بالا بردن کیفیت خدمت رسانی در محیط کار، تقویت کیفیت روابط انسانی در سازمان، برقرار کردن امنیت شغلی برای کارکنان و … اشاره کرد. از طرف دیگر ارتقا کیفیت مدیریت انسانی در سازمان های تولید و اقتصادی و خدماتی باعث بهبود استاندارد زندگی در کشورها خواهد شد. بنابراین افزایش سطح کیفیت مدیریت در راستای تحقق توسعه و همچنین پیشرفت کشور بسیار مهم می باشد. اگر مدیریت بهبود یابد، بهره وری نیز افزایش پیدا می کند و به این ترتیب می توان از امکانات و ظرفیت های موجود استفاده بهینه کرد. بنابراین برای داشتن زندگی استاندارد باید مدیرانی آینده نگر و دارای دانش روز و اخلاق گرا وجود داشته باشد.

  معرفی دروس کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی

  همانطور که گفته شد گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی رشته mba، آموزش مهارت های مدیریتی جهت به کار بردن افراد و دانش آن ها به صورت بهینه در سازمان می باشد. به دلیل این که این گرایش می تواند بازار کار خوبی داشته باشد، یکی از پرطرفدارترین گرایش های رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد محسوب می شود. برخی از دروس کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی، در زیر آورده شده است. مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته، مدیریت منابع انسانی پیشرفته، توسعه سازمانی، دانش و مهارت های کار تیمی، مدیریت استراتژیکی منابع انسانی، رهبری در سازمان و … . علاوه بر این از دروس کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی که در تمام گرایش ها مشترک است می توان به موارد زیر اشاره کرد. اصول حسابداری، تحلیل های کمی در مدیریت، اقتصاد مدیریت، رفتار سازمانی، مدیریت مالی بنگاه ها، مدیریت بازاریابی، مدیریت عملیات و … .  

  از جمله منابع ارشد مدیریت رفتار سازمانی نیز می توان به دروس زیر اشاره کرد. حقوق اساسی سازمان های دولتی، مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته، اداره امور عمومی در اسلام، حقوق اساسی، مدیریت منابع اساسی در ادارات دولتی، مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته و … .

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای