• برون سپاری، مفهومی کلیدی به حساب می آید که روند انجام یک پروژه در شرکت را تحت تاثیر خود قرار می دهد. گاهی اوقات پروژه های ایجاد شده در یک شرکت آنقدر سخت و پیچیده نیستند که برای اجرای آنها نیاز به استخدام یک تیم باشد! در چنین شرایطی کارشناسان با استفاده از تکنیک های خاصی همچون نگارش قرارداد های پروژه ای، نسبت به اجرای این پروژه در سریع ترین زمان ممکن اقدام می نمایند. جالب است بدانید که استفاده از خدمات آزاد کار ها یا فریلنسر ها برای انجام دادن یک پروژه، مزایا و معایب زیادی را به همراه خواهد داشت. این پروسه اصول زیادی داشته و متقاضیان فعالیت در این زمینه باید به همه این اصول توجه داشته باشند. امروز ما قصد داریم تا روند استفاده از خدمات تیم های سوم شخص برای اجرای یک پروژه درون سازمان را بررسی کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند استفاده از خدمات تیم های فریلنسر، با ما همراه شوید.

  اصول برون سپاری

  برون سپاری چیست؟

  قبل از پرداختن به اصول برون سپاری، بیایید چیستی این مفهوم را زیر ذره بین قرار دهیم. در دنیای فناوری اطلاعات، مفاهیم و ابزار های زیادی مطرح می شوند. هر کدام از این مفاهیم، به نحوی خاص روند اجرای پروژه های مختلف را تحت تاثیر خود قرار می دهند. زمانی که یک شرکت یا سازمان از خدمات تیم های سوم شخص برای اجرای کل پروژه یا قسمتی از پروژه خود استفاده کند، Outsourcing رخ داده است. این مفهوم نه تنها  می تواند میزان بازدهی شرکت را افزایش دهد، بلکه در برخی از مواقع منجر به کاهش نیاز مجموعه به استفاده از خدمات نیرو های جدید می باشد.

  مفاهیم ویژه ای همچون Outsourcing طی چند سال اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده اند. اگر شما به درستی با این مفهوم آشنا شوید و آن را در پروژه های خود به کار گیرید، می توانید حجم بازدهی آنها را افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که امکان استفاده از این مفهوم در برخی از سازمان ها و پروژه های خاص امکان پذیر نیست. مثلا اگر سازمان شما روی پروژه های امنیتی و اطلاعاتی کار می کند، شاید سپردن پروژه به تیم های خارجی، گزینه خوبی نباشد.

  بررسی اصول برون سپاری

  حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، بیایید به سراغ اصول برون سپاری برویم. مفاهیم ویژه ای همچون Outsourcing می توانند حجم منابع مالی استفاده شده در سازمان شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. البته که در نظر گرفتن یک سری قوانین و محدودیت ها برای دنبال کردن این پروسه، اهمیت زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال، برای استفاده از خدمات تیم های سوم شخص شما باید مقداری وقت با ارزش خود را صرف یافتن بهترین مراکز فعال در این زمینه نمایید. استفاده از خدمات تیم های معتبر و حرفه ای، همواره نتایج مطلوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

  معایب برون سپاری

  برای Outsourcing شما باید به دیتای مورد نیاز پروژه توجه داشته باشید. انتشار دیتای محرمانه سازمان می تواند مشکلات امنیتی زیادی را برای شما ایجاد نماید. جدا از این مسئله، قبل از اقدام برای استفاده از خدمات تیم های سوم شخص شما باید در مورد نیاز ها و اطلاعات پروژه، اطمینان حاصل نمایید. مسلما این مسئله می تواند روی میزان بازدهی و سود کسب شده توسط شما موثر باشد. از همین رو، برای استفاده از مفاهیم خاص و کلیدی همچون Outsourcing شما باید مقداری وقت با ارزش خود را صرف انجام تحقیق نمایید.

  مزایا و معایب برون سپاری

  حال که با اصول برون سپاری در یک سازمان آشنا شدیم، بیایید مزایا و معایب این روند را نیز تحت بررسی قرار دهیم. اولین مزیت این پروسه به کاهش نیاز به استخدام نیروی متخصص اشاره دارد. با استفاده از خدمات تیم های سوم شخص، شما دیگر الزامی برای استخدام نیروی متخصص نخواهید داشت. شما می توانید یک بار پروژه خود را با استفاده از این تیم ها انجام دهید. جدا از این مسئله، استفاده از خدمات تیم های سوم شخص فعال در این زمینه باعث افزایش میزان بازدهی شما می شود. تیم های سوم شخصی که با فرآیند ها و کار های اداری درگیر نیستند، خیلی سریع تر پروژه نهایی را به شما تحویل می دهند. این در حالی است که استخدام نیرو برای سازمان، سرعت اجرای پروژه را کاهش می دهد.

  البته که از معایب برون سپاری پروژه هم نمی توان گذشت! از جمله مهم ترین معایب استفاده از خدمات تیم های سوم شخص برای اجرای یک پروژه، می توان به احتمال لو رفتن اطلاعات اشاره نمود. برای برخی از سازمان های داخلی و خارجی، اطلاعاتشان اهمیت زیادی دارد. اگر آنها خدمات برترین برنامه نویسان و سازمان های ایرانی را به کار نگیرند، احتمال مواجه شدنشان با مشکلات امنیتی بالا می رود. جدا از این مسئله، چنین تیم هایی همواره باید آماده بازخواست برنامه نویسان و نظارت روی کار هایشان باشند. دومین مورد از معایب دنبال کردن این روند به افزایش هزینه ها اشاره دارد. شاید در نگاه اول استفاده از تیم های فریلنسر برای اجرای یک پروژه کم هزینه به نظر برسد ولی این مسئله در طولانی مدت می تواند قیمت پرداختی شما را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

  برون سپاری خدمات

  نکات مهم برای استفاده از خدمات تیم های سوم شخص

  آیا شما هم به دنبال استفاده از خدمات تیم های سوم شخص برای اجرای پروژه های درون سازمانی خود هستید؟ پس بهتر است به چند نکته کلیدی توجه کنید. اولین نکته به کیفیت نهایی پروژه مربوط است. شما کنترل زیادی روی نحوه انجام فعالیت ها توسط تیم نخواهید داشت. در نتیجه، شاید کیفیت مطلوب نباشد. بهتر است خدمات مراکزی را به کار گیرید که نمونه کار های قدرتمندی را در اختیار دارند. جدا از این مسئله، شما باید به تعرفه پروژه هم توجه کنید. برخی از پروژه های سازمانی به هزینه، زمان و نیروی زیادی نیاز دارند. استفاده از خدمات تیم های سوم شخص برای این موارد می تواند چالش های گسترده ای را سر راه شما قرار دهد.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای