• امروزه ما شاهد توسعه علوم متفاوتی در بحث تجارت و مهارت های مورد نیاز برای این حیطه شغلی می باشیم. مدیریت کسب و کارها از با اهمیت ترین موضوعات در زمان راه اندازی یک کسب و کار اقتصادی می باشد. در نتیجه اغلب شرکت ها برای توسعه کسب و کار خود از فارغ التحصیلان رشته های مدیریت در فرایندهای اقتصادی خود کمک می گیرند. برای کسب مهارت های لازم در زمینه مدیریت مراکز علمی معتبر دنیا دست به راه اندازی دوره های یادگیری اصول مدیریت می زنند.

  در این بین مدیریت بازرگانی یا MBA یکی از مهمترین شاخه های علوم مدیریت می باشد. در این مراکز علمی به صورت کاملا تخصصی به مفهوم مدیریت کسب و کار پرداخته می شود. اهمیت رشته MBA در مدیریت اقتصاد سبب شده تا افرادی که پذیرش در رشته MBA را دریافت می کنند افرادی بسیار موفق در اقتصاد باشند. تحصیل در مراکز علمی معتبر دنیا می تواند تا حد زیادی سطح مهارت های کارجویان را در این زمینه افزایش دهد. در ادامه این متن به معرفی برخی از مراکز معتبر دنیا در زمینه مدیریت MBA خواهیم پرداخت.

  معرفی رشته MBA و بررسی تاثیرات آن در دنیای اقتصاد

   

  رشته MBA یا همان مدیریت کسب و کار یکی از رشته های تحصیلی با اهمیت در زمینه توسعه کسب و کارهای اقتصادی می باشد. امروزه بسیاری از مدیران فعال در شرکت های خصوصی و دولتی در این رشته به ادامه تحصیل پرداخته اند. آنها از آموزه ها و تجارب خود در این رشته در جهت توسعه هر چه بیشتر کسب و کارهای اقتصادی استفاده می نمایند. پذیرش در رشته MBA و مطالعه در این زمینه به مدیران ارشد کمک می نماید تا نسبت به حیطه شغلی خود از دید جامع تری برخوردار باشند. در این رشته مطالب کاربردی در زمینه توسعه و مدیریت کسب و کارهای اقتصادی به دانشجویان آموخته می شود.

  فراگیری و پذیرش در رشته MBA سبب می شود تا دانشجویان مهارت کافی در زمینه بازاریابی، امور مالی و حسابداری پیشرفته را به دست آورند. اما در این بین مهمترین مهارتی که به دانشجویان رشته MBA انتقال داده می شود مهارت مدیریت و رهبری سازمانهای اقتصادی می باشد. این افراد به گونه ای آموزش داده میشوند تا به راحتی بتوانند در بازار پر رقابت دنیای امروز سبب پیشرفت اقتصادی حیطه فعالیت خود شوند. مدیریت بحران در شرایط سخت از مهمترین وظایف تخصصی مدیران فعال در بخش های صنعتی و اقتصادی می باشد. مدیران برای دستیابی به این توانایی می توانند به فراگیری اصول تخصصی MBA بپردازند.

  پذیرش در رشته MBA

  معرفی برخی از بهترین دانشگاه های MBA جهان

   

  شناخت دانشگاه های برتر جهان در رشته MBA و تحصیل در این موسسات می تواند سبب شود تا فارغ التحصیلان رشته MBA از سطح مهارت بسیار بالایی برخوردار شوند. در نتیجه این امر سبب شده است تا کسانی که به این زمینه شغلی علاقه مند می باشند بهترین مراکز علمی دنیا را برای تحصیل در رشته MBA انتخاب نمایند. در نهایت ما در این مقاله سعی داریم تا بهترین دانشگاه های MBA جهان را به شما عزیزان معرفی نماییم. این دانشگاه ها از جمله مراکزی می باشند که توانسته اند بازده مناسبی را در دنیای اقتصاد داشته باشند. در نتیجه فارغ التحصیلان این دانشگاه ها بالاترین آمار اشتغال را بعد از فارغ التحصیلی کسب نموده اند. البته استفاده از دانش تخصصی اساتید مجرب و شناخته شده این رشته نیز از دیگر موارد ارجحیت داشتن این مراکز نسبت به سایر دانشگاه های MBA می باشد.

  یکی از روش های آسان انتخاب دانشگاه های برتر جهان در رشته MBA استفاده از منابع معتبر که در زمینه رتبه بندی فعالیت می نمایند است. برای مثال روزنامه فایننشال تایمز یکی از معتبر ترین روزنامه های اقتصادی و سیاسی دنیا می باشد که در بسیاری از کشورهای دنیا به طور همزمان انتشار داده می شود. این روزنامه یکی از منابع کاربردی انتخاب بهترین دانشگاه های MBA جهان می باشد. در رتبه بندی صورت گرفته در این منبع اصول سختگیرانه ای در نظر گرفته شده است. که همین امر نیز سبب افزایش اعتبار مطالب بیان شده در این روزنامه می گردد. در این رتبه بندی توجه به سطح ارتقای شغلی فارغ التحصیلان در این رشته و افزایش درآمد آنها یکی از معیارهای سنجش دانشگاه های MBA می باشد. همچنین به میزان تاثیر گذاری دانشگاه در دنیای اقتصاد و نشر مقالات کاربردی در این حیطه نیز بسیار توجه می شود.

  MBA

  بررسی مهمترین معیارها در انتخاب بهترین دانشگاه های جهان

   

  در بخش قبل به برخی از معیارهای مورد نیاز برای سنجش بهترین دانشگاه های MBA جهان اشاره شد. اما توجه به این مورد الزامی است که برای انتخاب بهترین ها معمولا متخصصان معیارهای بسیار زیادی را در نظر می گیرند و به بررسی آنها می پردازند. برخی از وب سایت های معتبر دنیا که در زمینه انتخاب بهترین دانشگاه های دنیا فعالیت می نمایند به طور ضمنی ۱۳ فاکتور مهم را برای این موضوع در نظر می گیرند. آنها معمولا این ۱۳ فاکتور را در ۵ شاخه اصلی دسته بندی می نمایند. تدریس، سابقه تحقیق، استنادهای علمی صورت گرفته به منابع، ارتباط دانشگاه با بخش صنعت و همچنین میزان درآمد کسب شده از طریق اقتصاد و در نهایت نگاه بین المللی به دانشگاه از جمله موارد مهم در انتخاب بهترین دانشگاه های دنیا می باشد.

  در این بین برخی از کشورهای دنیا در زمینه تدریس برخی از رشته ها مانند انواع رشته های مدیریت در تراز بین المللی قرار دارند. برای مثال بهترین دانشگاه های MBA جهان در کشورهای صنعتی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا، آلمان، فرانسه، چین و استرالیا واقع شده اند. در ادامه برخی از این دانشگاه ها را به طور اختصاری به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود.

  دانشگاه های برتر جهان در رشته MBA

  معرفی دانشگاه Northwestern از بهترین دانشگاه های جهان در رشته مدیریت

   

  مدرسه کسب و کار Northwestern یکی از بهترین مدارس کسب و کار جهان در رشته MBA می باشد که در شیکاگو واقع شده است. این دانشگاه به صورت تخصصی در تلاش می باشد تا به آموزش اصولی رشته مدیریت  MBA به کارجویان بپردازد. با پذیرش در رشته MBA دانشجویان می توانند طول دوره رشته مدیریت MBA که را در بازه زمانی ۲۱ ماهه طی کنند.

   

  معرفی دانشگاه Haas

   

  مدرسه کسب و کار Haas یکی از مراکز شناخته شده دنیا در رشته  MBA می باشد که در دانشگاه برکلی کالیفرنیا واقع شده است. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین مراکز علمی دنیا می باشد که به صورت تخصصی به آموزش این رشته مشغول می باشد. به طور معمول چیزی در حدود ۴۴ درصد فراگیران این دوره را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهد.

  این مطلب ادامه دارد … .

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای