• هدف از mba بازرگانی بین الملل کسب دانش و مهارت در مورد روابط تجاری بین‌ المللی می‌ باشد. برنامه‌ های درسی دوره کارشناسی در تجارت بین‌ الملل دوره‌ های اقتصاد بین‌ المللی، سازمان‌ ها و مدیریت، امور مالی بین‌ المللی، اصول بازرگانی و تجارت بین الملل، تئوری بازاریابی جهانی، حسابداری و آمار هستند. دریافت مدرک تجارت بین‌ المللی منجر به مشاغل زیادی می‌ شود که در ادامه این مطلب برخی از آن‌ ها را عنوان کرده ایم. ابتدا بیایید به معرفی کوتاهی از رشته مدیریت کسب و کار بپردازیم.

  مدیریت کسب و کار چیست؟

  رشته مدیریت بازرگانی یکی از رشته ‌هایی است که بیانگر مکانیسم عملیات، وظایف و فعالیت‌ هایی است که انواع مختلف کسب ‌و کار را سازماندهی می‌ کند. مؤسسات دولتی در بخش‌ های اداری و سازمانی و کلیه سازمان ‌هایی که نیاز به سازماندهی دارند توسط رشته مدیریت کسب و کار سازماندهی می شوند. این رشته اطلاعات زیادی را در رابطه با زمینه های بسیاری مانند مدیریت، بازاریابی، مالی، منابع انسانی و حسابداری ارائه می دهد.

  رشته mba بازرگانی بین الملل چیست؟

  mba بازرگانی بین الملل برای افرادی که به کار در محیطی پویا و پیچیده بازار جهانی علاقه‌ مند هستند بهترین گزینه است. دانشگاه‌ های ایران این رشته را در مقاطع کارشناسی تا دکترا و با گرایش‌ های گوناگون ارائه می‌ کنند. به‌ طور کلی دوره کارشناسی این رشته ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا هم ۴ سال طول می کشد. علاوه‌ بر این موارد تجارت بین‌ المللی رشته‌ ای است که ماهیت بین رشته‌ ای دارد. به‌ خاطر همین موضوع نیز دانشجویان می‌ توانند در زمینه‌ های مختلفی مانند بازاریابی، اقتصاد، مدیریت فناوری و ارتباطات نیز در این رشته دانش لازم را بدست آورند.

  کارشناسی ارشد mba بازرگانی بین الملل چیست؟ 

  کارشناسی ارشد مدیریت تجارت بین الملل یک مدرک تجاری پیشرفته است که دانشجویان را برای ادغام عملیات شرکت های واقع در کشورها و مناطق جغرافیایی مختلف آماده می کند. دانشجویان آموزش های استاندارد و مرتبط با مدرک MBA را دریافت می کنند. آنها در موضوعات مربوط به خرید، تدارکات، تبلیغات بین المللی، جهانی شدن و پایداری تخصص دارند.

  پس از تکمیل تحصیل در رشته mba بازرگانی بین الملل، فارغ التحصیلان به شدت توانایی های ارتباطی و مدیریتی خود را توسعه خواهند داد. آنها می توانند تحقیقات تجاری و تجزیه و تحلیل اطلاعات حیاتی را برای توسعه برنامه های استراتژیک برای بهبود نتایج هدایت کنند. آنها از توافقنامه های تجارت بین المللی، لجستیک و تفاوت فرهنگ ها برای جابجایی کارآمد کالا در سراسر مرزهای بین المللی آگاهی پیدا خواهند کرد.

  تحصیل در رشته mba بازرگانی بین الملل بهترین گزینه برای کسانی است که در دانشکده های بازرگانی تحصیل کرده اند و می خواهند ادامه تحصیل دهند. اخذ مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت تجارت بین الملل به افراد این امکان را می دهد تا مهارت های موجود خود را تقویت کنند و اغلب منجر به فرصت های شغلی جدید می شود. حضور در چنین برنامه ای مزایای متعددی دارد.  با به دست آوردن درک بیشتر از نحوه کار جهان، دانشجویان اعتماد به نفس بیشتری برای کار در زمینه تجارت پیدا می کنند. هزینه تحصیل در این رشته بسته به موسسه دانشگاهی متفاوت است.

  اهمیت mbaبازرگانی بین الملل

  اهمیت mba بازرگانی بین الملل بسیار زیاد است اما بعضی مواقع نادیده گرفته می‌ شود. شرکت‌ هایی که از تجارت بین‌ الملل استفاده می‌ کنند اغلب بازه‌ سرمایه‌ گذاری بالایی داشته اند. کارشناسان مدیریت تجارت بین‌ الملل مزایایی دارند که شرکت‌ های مبادلاتی و صادراتی آنها را برای تجارت در نظر گرفته اند. این مزایا عبارتند از:

  1. فرآیندهای عملیاتی سریع‌ تر انجام می‌ شود.
  2. سفارش همراه با تاخیرهای کمتری ارسال می‌ شود.
  3. همچنین هزینه‌ تمام شده در انبار با شفافیت بیشتری انجام می‌ شود.

  یکی دیگر از اهمیت‌ های mba بازرگانی بین الملل در بخش صادرات و واردات و بخش‌ های گمرکی است. اهمیت تجارت زمانی پر رنگ‌ تر می شود که در یک کشور یک کالا کمیاب باشد.

  اصول بازرگانی و تجارت بین الملل

  آینده شغلی مدیریت تجارت بین‌ الملل

  موقعیت‌ های شغلی mba بازرگانی بین الملل فراوان هستند. برخی از ویژگی های این شغل برای فردی که می خواهد مشغول به کار شوند می توان برخورد با قوانین پیچیده، سیاست‌ ها و فرهنگ‌ ها و استراتژی‌ هایی نام برد که نیازمند آموزش حرفه‌ ای دارند. در این قسمت می‌ خواهیم موقعیت‌ های شغلی مدیریت تجارت بین‌ الملل را با یکدیگر بررسی کنیم:

  مدیر بازاریابی بین‌ الملل

  مدیر بازاریابی بین‌ الملل فعالیت‌ های سازمان مربوط به تبلیغات بازاریابی و روابط عمومی را برعهده دارد. مدیران بازاریابی بخش مهمی از رشد تجارت بین‌ المللی سازمان خود هستند. مدیر بازاریابی بین‌ الملل کمپین‌ های تبلیغاتی و فروش محصولات و خدمات را مدیریت می‌ کند. آن‌ ها میزان بودجه و تصمیم‌ گیری در مورد نحوه اختصاص منابع و همچنین اصول بازرگانی و تجارت بین الملل را می دانند. همچنین مدیران بازاریابی نیاز دارند تا از قانون و مقررات بازار هدف آگاه باشند.

  مدیر امور مالی تجارت بین‌ الملل

  مدیر امور مالی بین الملل مدل‌ های مالی مورد استفاده در یک سازمان را مدیریت و بخش مالی را هدایت می‌ کند. همچنین آن‌ ها به‌ عنوان یک رابط، روابط میان سازمان و ذی‌ نفعان خارجی را مدیریت می‌ کنند. اگر می‌ خواهید به‌ عنوان مدیر امور مالی یک سازمان مشغول به کار شوید باید به درک گسترده‌ ای از وضعیت‌ های مالی سازمان آگاه باشید.

  متخصص تجارت بین الملل

  متخصص تجارت بین‌ الملل یکی دیگر از موقعیت های شغلی رشته‌ مدیریت تجارت بین‌ الملل است. این افراد در صنایع مختلف از جمله سازمان‌ های مالی و شرکت‌ های تولیدی یا دولت می‌ توانند مشغول به کار شوند. متخصص تجارت بین الملل مسئولیت تجزیه‌ و تحلیل اطلاعات تجارت خارجی و همچنین رعایت اصول بازرگانی و تجارت بین الملل را بر عهده دارد. همچنین این فرد به عوامل اقتصادی و ارزیابی بازار تأثیرگذار است. آن‌ ها مانند اقتصاددانان جهان باید تمام‌ وقت کار کنند و بر اساس نوع پروژه می‌ توانند با متخصصان دیگر در زمینه های مرتبط نیز همکاری کنند.

  مدیر زنجیره تامین

  مدیران زنجیره تأمین مسئولیت حمل‌ و نقل کالا را برعهده دارند. آن‌ ها مراحل خرید مواد خام تا تولید محصول را مدیریت می‌ کنند. این مدیران ذخیره‌ سازی محصول را هماهنگ کرده و تأمین مقدار مناسب محصول را در زمان مناسب تضمین می‌ کنند.

  مدرک تجارت بین المللی

  ترخیص کار گمرک یا حق العمل کاری گمرک

  ترخیص کار گمرک فردی است که می‌ تواند در شرکت‌ های بازرگانی یا حمل‌ و نقل کالا، شرکت‌ های واردات و صادرات، یا شرکت‌ های کشتیرانی و حمل کالا کار کند. ترخیص کار گمرک کسی است که به امور گمرکی و ترخیص کالا آشنا باشد و به واردکنندگان کمک کند تا شرایط لازم حقوقی را فراهم کنند.

  کارگزار حمل‌ و نقل

  کارگزار حمل‌ و نقل فردی است که به ناوگان‌ های حمل‌ و نقل که واجد شرایط حمل‌ و نقل و باربری هستند کمک می‌ کند تا شرکت‌ های باربری که آماده حمل‌ و نقل و باربری هستند را پیدا کنند. به بیان دیگر کارگزاران به‌ عنوان واسطه عمل می‌ کنند و مسئول کارگزاری قراردادهای ناوگان‌ های حمل‌ و نقل هستند.

  مدیر توسعه کسب‌ و کار بین‌ الملل

  مدیر توسعه کسب‌ و کار بین‌ الملل موجب می‌ شود تا مشتریان حفظ شوند. افرادی که در این شغل مشغول به کار می‌ شوند به دانش مالی، تحلیل ریسک و استراتژی‌ های ورود به بازار قوانین و مقررات نیاز داشته و باید در سطح بالایی باشند.

  پژوهشگر تجارت بین‌ الملل

  پژوهشگر بین الملل یکی دیگر از شغل های مربوط به رشته مدیریت تجارت بین الملل است که درباره بازار تحقیقات انجام داده و راهبردهای ورود به بازار و فرصت‌ های توسعه کسب‌ و کار را مشاوره می‌ دهد.

  دروس رشته mba بازرگانی بین الملل

  برای فارغ‌ التحصیلی در این رشته ۱۴۰ تا ۱۴۳ واحد باید پاس کنید. شما باید دوره‌ های کارآموزی را نیز به موفقیت به اتمام برسانید. برخی از دروس این رشته عبارت‌ اند از:

  1. آمار کاربردی
  2. تجزیه‌ و تحلیل بازارهای جهانی
  3. مدیریت سازمان‌ ها
  4. سیاست‌ های جهانی‌ سازی
  5. لجستیک بین‌ الملل
  6. تجارت الکترونیک و سیاست‌ های تجارت بین‌الملل
  7. سیستم‌ های اطلاعاتی برای تجارت
  8. تجارت الکترونیک
  9. حقوق اقتصاد بین‌الملل
  10. مدرک تجارت‌ های بین‌ المللی

  ​نتیجه نهایی رشته mba بازرگانی بین الملل

  mba بازرگانی بین الملل        به دلایلی که در ادامه معرفی می کنیم بسیار ارزشمند است. در دهه های اخیر، سهولت دسترسی به بازارهای خارجی به سرعت شیوه انجام تجارت را تغییر داده است. در اقتصاد مدرن، شرکت ها باید تا آنجا که می توانند ورودی های خارجی را در استراتژی ها، منابع و فرآیندهای تولید خود بگنجانند. یکی از دلایل ارزشمندی مدیریت تجارت بین الملل می تواند همین مورد باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای